Być tolerancyjnym - Szkoła nr5

Być tolerancyjnym

BYĆ  TOLERANCYJNYM

Na przełomie stycznia i lutego 2015r., nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej zaprosiły do współpracy szkolną psycholog Justynę Uszyńską. Poprosiłyśmy o przeprowadzenie w klasach I-III cyklu zajęć o tolerancji. Celem zajęć było : rozumienie pojęcia „tolerancja”, kształtowanie szacunku wobec drugiego człowieka, przezwyciężanie uprzedzeń i przesądów, przeciwdziałanie konfliktom w grupie, rozwijanie empatii oraz integracja grupy. W klasach pierwszych zajęcia trwały 45 minut, natomiast w klasach II-III były dwugodzinne. Uczniowie określali podobieństwa i różnice  w odniesieniu do JA, z perspektywy JA zrozumienie zjawiska nietolerancji i związanych z nimi uczuciami. Pani psycholog wykorzystała przepiękną, uwielbianą, a jednocześnie wzruszającą dzieci bajkę H.CH. Andersena „Brzydkie kaczątko". Poprzez zaczarowany świat zwierząt autor zawarł głęboki sens humanistyczny i uniwersalne wartości. Ukazał ludzkie charaktery i problemy.
Na podstawie bajki dzieci opracowały rozwiązania związane z zachowaniami tolerancyjnymi wobec innych osób. W pozostałych klasach dzieci dochodziły do rozwiązań poprzez burzę mózgów, metody problemowe i sytuacyjne. Tworzyły w grupach prace plastyczne na temat: „ Są między nami różnice ale mamy wspólne ...” Zadaniem uczniów było narysowanie siebie, a później po dyskusji w grupach, znalezienie jednej wspólnej łączącej ich cechy lub zainteresowania. W czasie zajęć dzieci były bardzo zaangażowane. Uważamy iż dzieci po zajęciach z panią psycholog będą bardziej tolerancyjnie wobec siebie, będą  okazywać zrozumienie i życzliwość wobec inności, a przede wszystkim nie będą oceniać kolegów według stereotypów lecz ocenę będą opierać na poznaniu człowieka.