Centrum olimpijskie i stadion narodowy - Szkoła nr5

Centrum olimpijskie i stadion narodowy

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA > WYCIECZKI > WYCIECZKI 2015/2016 > Archiwum-wycieczki- 2014-2015

Centrum Olimpijskiego i Stadion Narodowy

W dniu 19 listopada klasa 2c i 2b wybrały się na wycieczkę do Centrum Olimpijskiego i na Stadion Narodowy.
W aktywny sposób  uczniowie poznali pojęcie fair play, zastanawiali się nad jego genezą, sięgając  aż do czasów kodeksów rycerskich, baśni angielskich. Analizowali znaną ideę barona Pierre
a de Coubertina, który podkreślał, że liczy się nie tylko zwycięstwo, a również sam udział w zawodach. Poznali przykłady znakomitych polskich sportowców, którzy są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów fair play. Jednym z najważniejszych punktów zajęć była analiza kodeksu fair play opracowanego dla młodych ludzi przez profesorów Zofię i Ryszarda Żukowskich. Na przykładach z życia codziennego uczniowie opowiadali czym dla nich jest czysta, uczciwa walka oparta na szlachetnych ideałach. Głównym celem lekcji było uzmysłowienie młodemu człowiekowi, że fair play to nie tylko zasada obowiązująca w sporcie, ale również w naszym codziennym życiu: w szkole, w rodzinie, wśród kolegów i przyjaciół.
STADION NARODOWY
Podczas zwiedzania stadionu każdy  miał szansę poczuć się jak kibic, sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu, zwiedzając szatnię, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się Cristiano Ronaldo, czy Robert Lewandowski.  Poznaliśmy trasy, którymi poruszają się fani piłki w czasie meczu. Zobaczyliśmy w jakich warunkach przebierają się piłkarze przed meczem oraz jak pracują dziennikarze w czasie imprez w loży dla dziennikarzy.