Malarstwo van Gogha - Szkoła nr5

Malarstwo van Gogha

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA > Archiwum 2016-2017 > Z ostatniej chwili 2016-2017

Malarstwo van Gogha

13 listopada 2015r. uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej. Dotyczyła holenderskiego malarza Vincentego Willema van Gogha. Po ułożeniu puzzli z reprodukcji obrazów malarza, poznaliśmy historię jego życia . Była krótka i bardzo tragiczna. Malarz w swoim życiu był marszandem, nauczycielem, pastorem, malarzem. Trudna sytuacja materialna, nieodwzajemnione miłości, ogromna wrażliwość sprawiły, że pierwsze obrazy były malowane w ciemnych kolorach. Dopiero pobyt u wuja oraz pobyt w Paryżu sprawiły, że obrazy stały się jaśniejsze, bardziej kolorowe.  Jego brat określił ten czas w twórczości van Gogha, że zobaczył „inne światło(…) zobaczył „silniej świecące słońce”. W tym czasie powstaje bardzo dużo olejnych obrazów. Przedstawiają krajobrazy, pola, własny pokój i kwiaty, w tym słynne słoneczniki. Za ostatnie dzieło uznano namalowany tuż przed śmiercią obraz zatytułowany „Pole pszenicy” ( Pole ze stadem wron). Zmarł mając zaledwie 37 lat. W czasie zajęć oglądaliśmy album z obrazami artysty. Podziwialiśmy piękne malarstwo. Bardzo spodobały się nam autoportrety, słoneczniki leżące i w wazonie, „Widok Arles”, „Gwiezdna noc” i „Żółty dom”.  Zajęcia zakończyły się kolorowaniem słoneczników z wykorzystaniem kolorów: pomarańczowego, żółtego i czerwonego, takich jak używał van Gogh.
                                                                                                                                                  Klasa IIIB