Skarby ziemi łowickiej - Szkoła nr5

Skarby ziemi łowickiej

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA > WYCIECZKI > WYCIECZKI 2015/2016 > Archiwum-wycieczki- 2014-2015

Skarby ziemi łowickiej

Dnia 27 maja uczniowi klasy 1a i 3a pojechali na wycieczkę do Żelazowej Woli, gdzie urodził się Fryderyk Chopin, słynny pianista i kompozytor. Niestety nie udało nam się zwiedzić dworka rodziny Chopina, w którym znajduje sie muzeum, ponieważ był w trakcie remontu. Otaczający dworek przepiękny park oraz ciepła, słoneczna pogoda zachęciły nas do spaceru. To miejsce, w którym Chopin spędził swoje dzieciństwo wywarło na nas duże wrażenie. Siedząc w parku mogliśmy przenieść się w czasy Chopina, słuchając jego utworów.
Z  Żelazowej Woli udaliśmy się do skansenu w Maurzycach,
gdzie odwiedziliśmy skansen wsi łowickiej z poł. XIX w. Tu obejrzeliśmy wnętrza chałup chłopskich, kościół, szkołę i poznaliśmy zwyczaje i obyczaje dawnych mieszkańców wsi oraz zapoznaliśmy się z twórczością ludową. W Marzycach  podczas warsztatów dzieci nauczyły się wykonywać wycinanki łowickie. Każdy z uczestników wykonał własną wycinankę.
W drodze do Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie zatrzymaliśmy się w Łowiczu, gdzie zjedliśmy pyszny obiad  i obejrzeliśmy Bazylikę Katedralną.
Katedra łowicka jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Świątynię fundowali, a następnie hojnie wyposażali najwięksi rangą dostojnicy kościelni - arcybiskupi gnieźnieńscy. W jej murach odbywały się synody kościelne, decydowano o najważniejszych sprawach Kościoła oraz Rzeczpospolitej. Tutaj też odbywali pielgrzymki królowie. Obecna katedra jest nekropolią dwunastu arcybiskupów oraz wielu innych dostojników. Dwa razy odwiedził ją również  Papież Jan Paweł II.
W Sromowie podziwialiśmy Muzeum państwa Brzozowskich, którzy zgromadzili ponad 600 ruchomych figurek odtwarzających różne sceny i obrzędy ludowe. Dzieci z ciekawością obejrzały scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele. Jedna ze scen przedstawiała Adama Małysza oddającego najdłuższy skok. Największym zainteresowaniem cieszyły się figury naturalnej wielkości, ubrane w oryginalne łowickie stroje i zwierzęta wydające różne dźwięki.
Wieczorem w dobrych humorach, choć nieco zmęczeni wróciliśmy do Wołomina. Z pewnością będziemy mieli dużo do opowiadania rodzicom.