Tajemnice papieru - Szkoła nr5

Tajemnice papieru

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA > WYCIECZKI > WYCIECZKI 2015/2016 > Archiwum-wycieczki- 2014-2015

Tajemnice papieru.

10 czerwca uczniowie klasy 1a pojechali do Manufaktury Czerpania Papieru w Kobyłce. Pani Małgorzata Lasocka opowiadała o historii papieru w Polsce i na świecie. Wskazała różnice pomiędzy pergaminem, papirusem a papierem czerpanym. Dowiedzieliśmy się co to jest filigran i znak wodny. Mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć jak czerpie się papier. Każdy uczeń samodzielnie zrobiła swój papier ze znakiem wodnym. Aby uatrakcyjnić pracę,  na papierze układaliśmy wzory roślinne. Następny etap to  pokaz barwienia papieru czerpanego (tzw. marmoryzacji) i samodzielne wykonanie przepięknych prac w różnokolorowe i fantazyjne wzory.
To była wspaniała, pouczająca wycieczka, którą będziemy długo wspominać.