Teatrzyk Zielona Gęś - Szkoła nr5

Idź do spisu treści

Menu główne

Teatrzyk Zielona Gęś

SPORTOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 > Podróże literackie

Teatrzyk Zielona Gęś kl.6c

Dnia 24.01.2014. na lekcji języka polskiego mieliśmy okazję obejrzeć trzy uczennice: Martynę Przewoźniak, Olę Pielach oraz Wiktorię Groszyk w absolutnie aktorskiej kreacji. Przygotowane trzy scenki z Tetrzyku Zielona Gęś K.I.Gałczyńskiego, a więc szczypta absurdalnego humoru i piękna polszczyzna, sprawiły, że brzuchy bolały nas ze śmiechu! Obejrzeliśmy: „Cierpliwego petenta”, „Odę do młodości” i „Żarłoczną Ewę”. Dziękujemy i prosimy o jeszcze.

A oto notatka dla utrwalenia:
"Teatrzyk Zielona Gęś" miał swoją premierę w 1946 roku. Każdego tygodnia scenki z „Zielonej Gęsi” publikowane były na ostatniej stronie”Przekroju”. „Najmniejszy teatrzyk świata” zdobył wielką popularność i uznanie. Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim „Teatrzyku” stworzył postacie barwne, odzwierciedlające cechy Polaków, groteskowe i śmieszne w swoich działaniach. Najważniejsi bohaterowie to: Alojzy Gżegżółka
szczery młodzieniec uwydatniający wady społeczeństwa, Fafik pies redakcyjny, wierny „Zielonej Gęsi”, Osiołek Porfirion mistrz puenty oraz Profesor Bączyński artysta, angelolog. Ważną rolę odgrywa również „Chór Polaków” - są to głosy przeciwników „Zielonej Gęsi”oraz głos”Społeczeństwa”, który reprezentuje naród polski. W swoich teatrzykach Gałczyński wybitnie przedstawił obraz Polski, wykpił przywary Polaków i ich zaniedbania. Z humorem wytknął skłonność do idealizacji historii, przesadną dumę i wiarę w tradycję, a przede wszystkim potępił ludzką głupotę. W swoich teatrzykach poeta posługiwał się również postaciami z literatury czy historii, z humorem zmieniając bieg wydarzeń i podważając to, co dotychczas niepodważalne. Czytamy więc o Hamlecie idiocie, Ewie, która nie dała jabłka Adamowi w raju, Locie, który rozpuścił swoją żonę z soli. Mimo że „Teatrzyk Zielona Gęś” to krzywe zwierciadło rzeczywistości miał motywować Polaków do działania i odbudowy kraju, kształtować u czytelników dobre postawy, co robi do dziś. "Zielona Gęś" liczy ponad 160 utworów i ukazywała się do roku 1950.
źródło: /http://pl.wikipedia.org/


 
Dokument bez tytułu

AKTY PRAWNE


Plan finansowy szkoły

Statut Szkoły
Program Wychowawczo-Profilaktyczny
Program Profilaktyki ZS 5
Koncepcja pracy
Regulamin korzystania z boisk sportowych
Regulamin klas sportowych

ORGANY SZKOŁY


Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski


SUKCESY UCZNIÓW


Osiągnięcia sportowe w ZS nr 5
Osiągnięcia edukacyjne i artystyczne
w ZS nr 5

HISTORIA SZKOŁY


Historia szkoły
Absolwenci
40 - lecie szkoły
45 - lecie szkoły

SZKOŁA


Dyrekcja
Nauczyciele
Sekretariat
Pedagodzy
Świetlica
Biblioteka
Gabinet pielęgniarki
Stołówka

Dokument bez tytułu Copyright © 2012. All rights reserved: ZS nr.5 w Wołominie, wykonanie: Paragraph Design
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego